Διεθνή

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ 1-0 την Λίβερπουλ στο Παρίσι

Μ’ ένα γκολ του Βραζιλιάνου επιθετικού, Βινίσους Τζούνιορ στο 59’ και με κορυφαία μορφή τον Βέλγο τερματοφύλακα Τιμπό Κουρτουά που έκανε σωρεία εκπληκτικών επεμβάσεων η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-0 την Λίβερπουλ στο «Σταντ ντε Φρανς» των Παρισίων και κατέκτησε για 14η φορά στην ιστορία της το Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν πιο δυνατά στον τελικό και στο 16’ μετά από γύρισμα του Αλεξάντερ-Αρνολντ, ο Σαλάχ  έκανε ένα απίθανο τακουνάκι, αλλά ο Κουρτουά έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του.

Στο 21’ ο Μανέ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή με τον Κουρτουά να αγγίζει την μπάλα και να της αλλάζει όσο χρειαζόταν πορεία για να χτυπήσει στο δεξί δοκάρι του και να την μπλοκάρει μετά με δεύτερη προσπάθεια. Οι Ισπανοί ισορρόπησαν σταδιακά το παιχνίδι  μετά το 30’ και στο 42’ πλησίασαν στο γκολ. Από το γέμισμα του Μόντριτς, ο Μπενζεμά βρέθηκε σε θέση βολής, καθυστέρησε να εκτελέσει, όμως και η άμυνα της Λίβερπουλ έκανε σερί λαθών, προσφέροντας την ευκαιρία στον Βαλβέρδε να μπει «σφήνα» στη φάση, στρώνοντας με κόντρα την μπάλα στον Γάλλο, ο οποίος σκόραρε. Το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ ξεκίνησε ξανά καλύτερα το ματς, όμως η κλάση της Ρεάλ «μίλησε» στο 59’ όταν μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό και μπαλιά του Κασεμίρο, ο Βαλβέρδε έκανε μία σέντρα-σουτ από τα δεξιά, με τον Βινίσιους να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και με κοντινή προβολή να δίνει το προβάδισμα στη «βασίλισσα», μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 64’  ο Κουρτουά κατέβασε τα… ρολά σε άλλο ένα εξαιρετικό σουτ του Σαλάχ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βέλγος γκολκίπερ σταμάτησε ξανά τον Αιγύπτιο επιθετικό, σε κοντινό γύρισμά του απ’ τη μικρή περιοχή.

Ο γκολκίπερ της «βασίλισσας» ήταν ανίκητος στον τελικό, αντιδρώντας καταπληκτικά και στο 80’, στη σέντρα-σουτ του Σαλάχ και το άγγιγμα της μπάλας από τον Ζότα, διώχνοντας σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλά του.

Στο 82’ ο Σαλάχ ταλαιπώρησε την άμυνα της Ρεάλ και σούταρε με δύναμη, αλλά για άλλη μία φορά ο Κουρτουά απέκρουσε καταπληκτικά σε κόρνερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρεάλ οπισθοχώρησε και κράτησε το προβάδισμά της μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας άλλο ένα Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Τον τελικό διαιτήτευσε ο Γάλλος Κλεμέν Τουρπάν που έδειξε μόνο μία κίτρινη κάρτα στον Φαμπίνιο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αλισον, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Τιάγκο Αλκάνταρα (77’ Φιρμίνο), Χέντερσον (77’ Κεϊτά), Μανέ, Ντίας (65’ Ντιόγκο Ζότα), Σαλάχ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (90’ Θεμπάγιος), Βαλβέρδε (86’ Καμαβινγκά), Βινίσιοτς, Μπενζεμά.

*Ο τελικός καθυστέρησε να ξεκινήσει 36 λεπτά λόγω των επεισοδίων που σημειώθηκαν στον περιβάλλοντα χώρο του «Σταντ ντε Φρανς» μεταξύ της αστυνομίας και πάρα πολλών οπαδών της Λίβερπουλ που επιχείρησαν να εισέλθουν στις εξέδρες χωρίς εισιτήριο.

Ο Aαρον Γκόρντον είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 24 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννέα ασίστ και οι Ντένβερ Νάγκετς βρίσκονται μια «ανάσα» από τον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη τους με 112-105 επί των Λέικερς στο Λος Aντζελες.