Ελλάδα

Super League: Ο Αρης νίκησε (1-0) τον ΠΑΟΚ σε μια νύχτα ντροπής στην Τούμπα

28 Νοεμβρίου 2021

Μια ακόμη μαύρη σελίδα για το ελληνικό ποδόσφαιρο γράφτηκε το βράδυ της Κυριακής στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Αρη στο γήπεδο της Τούμπας. Οι φανατικοί οπαδοί του «Δικεφάλου του Βορρά» αγανακτισμένοι από τη διαφαινόμενη ήττα της ομάδας τους που βρισκόταν πίσω στο σκορ με 1-0 , έκαναν εισβολή στον αγωνιστικό χώρο στο 92’  πετώντας  βροχή αντικειμένων και τίναξαν τα πάντα στον… αέρα, προκαλώντας επεισόδια μεγάλης έκτασης.

Ο Σκωτσέζος διαιτητής Ρόμπερτ Μάντεν και οι παίκτες των δύο ομάδων αποχώρησαν για τα αποδυτήρια απ΄ όπου επέστρεψαν μετά από περίπου 40 λεπτά  κι αφού ο αγωνιστικός χώρος είχε καθαριστεί από τα κάθε λογής αντικείμενα που είχαν πέσει ενώ είχαν αδειάσει και οι κερκίδες από τους θεατές και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση, παίζοντας ποδόσφαιρο για ακόμη ενάμιση λεπτό όπου τίποτα δεν άλλαξε.

Ο Αρης ήταν δίκαια ο μεγάλος νικητής με το γκολ που πέτυχε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Ντανιέλ Μαντσίνι καθώς διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι απέναντι σε έναν ασύνδετο και κουρασμένο ΠΑΟΚ που δεν μπορούσε παρά την υπεροχή του ειδικά στο δεύτερο μέρος, να φτιάξει μια φάση της προκοπής.

Ο ΠΑΟΚ εκτός από την απώλεια της νίκης, απειλείται με πολύ βαριά καμπάνα για τα έκτροπα των οπαδών του. Συγκεκριμένα σύμφωνα με τον Πειθαρχικό Κώδικα και το άρθρο 15, παράγραφος 4 οι «μαυρόασπροι» κινδυνεύουν με τιμωρία της έδρας τους από δύο έως τέσσερις αγωνιστικές και πρόστιμο που μπορεί να φτάσει και τις 250.000 ευρώ.

Ο Αρης απείλησε πρώτος στο ντέρμπι μ’ ένα σουτ εκτός περιοχής από τον Μαντσίνι στο 5’ που έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε για πρώτη επιθετικά στο 13’ με τον Σφιντέρσκι να κάνει το σουτ από καλή θέση και τον Κουέστα να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «κίτρινοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν ο Σάσα πέρασε την μπάλα μέσα στην περιοχή στον Καμαρά που απέναντι από τον Πασχαλάκη, πλάσαρε άουτ. Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» στην ευκαιρία του Αρη στο 19’ με τον Κούρτιτς να εκτελεί συρτά ένα φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα αφού την ακούμπησε και λίγο ο Κουέστα να καταλήγει στο  αριστερό δοκάρι. Ο Αρης που ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του είχε μια ακόμη καλή στιγμή στο 31’ όταν ο Εντιαγέ ξεμαρκαρίστηκε μέσα στην περιοχή του Πασχαλάκη, αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Ο Αρης γινόταν όλο και πιο επικίνδυνος στις επιθέσεις του και στο 38’ μετά το γύρισμα του Καμαρά, ο Ματέο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι για να αποκρούσει εκπληκτικά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Τελικά οι προσπάθειες των «κίτρινων» καρποφόρησαν στο 41’ όταν ο Εντιαγέ έκανε μια εξαιρετική επίθεση κατά μέτωπο και πέρασε την μπάλα στον Μαντσίνι ο οποίος μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

O Αρης μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 47’ ο Καμαρά έβγαλε σε θέση βολής τον  Σάσα που σούταρε από κοντά για να διώξει ο Πασχαλάκης. Ο ΠΑΟΚ που έψαχνε τρόπους για να αντιδράσει είχε στο 51’ μια σέντρα-σουτ του Πασχαλάκη που έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο επάνω μέρος του δοκαριού της εστίας του Κουέστα. Οι «κίτρινοι ωστόσο συνέχισαν να είναι πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα και στο 57’ ο Καμαρά έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο «Δικέφαλος» που είχε ανεβάσει αισθητά την απόδοσή του μετά το 60’  είχε στο 68’ με κοντινή κεφαλιά του Κούρτιτς πο έδιωξε ενστικτωδώς με το ένα χέρι ο Κουέστα. Οσο το παιχνίδι κυλούσε προς την ολοκλήρωσή του τόσο μεγάλωνε η πίεση των παικτών του ΠΑΟΚ που έψαχναν εναγωνίως την ισοφάριση. Η ισοφάριση όμως όχι μόνο δεν ήρθε για τον ΠΑΟΚ, αλλά στο δεύτερο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων που είχε δείξει ο Σκωτσέζος διαιτητής Ρόμπερτ Μάντεν υπήρξε διακοπή της αναμέτρησης λόγω της εισβολής μερίδας οπαδών του ΠΑΟΚ από τη θύρα 4 στο αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να τρέχουν προς τα αποδυτήρια.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι: Τέιλορ, Τζέγκο, Ματέο Γκαρσία, Κούρτιτς και Α. Ζίφκοβιτς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ (81΄Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σβαμπ (61’ Μιτρίτσα), Μουργκ (46’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Α. Ζίφκοβιτς, Σφιντέρσκι (61’ Ακπομ).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ(73’ Ματίγια) , Σάσα, Μαντσίνι (67’ Μπρούνο Γκάμα), Γκαρσία (91’ Ιτούρμπε), Καμαρά (73’ Μάνος).