Ελλάδα

Basket League: Ο Ολυμπιακός νίκησε 91-63 τον Απόλλωνα, ο Κολοσσός 89-85 το Μαρούσι και η Καρδίτσα 97-78 τον ΠΑΟΚ

24 Μαρτίου 2024

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από την Πάτρα επικρατώντας 93-63 του γηπεδούχου Απόλλωνα, στο «Γιάννης Μπουρούσης» η Καρδίτσα πήρε εύκολα τη νίκη με 97-78 επί του ΠΑΟΚ, ενώ στη Ρόδο ο Κολοσσός νίκησε 89-85 του Αμαρουσίου για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Αναλυτικά:

Απόλλων Πάτρας – Ολυμπιακός 63-93

Με ρεκόρ 20-2 ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Basket League ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά πέρασε άνετα, από την Πάτρα, επικρατώντας με 93-63 του ουραγού Απόλλωνα (3-19). Η ομάδα του Πειραιά γνώριζε βέβαια πως θα είναι 2η στη regular season ενόψει Play-In, όπως και οι Αχαιοί πως δεν μπορούσαν ν’ αποφύγουν την τελευταία θέση και τα πλέι άουτ. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα… στο μυαλό τους έχουν πλέον μόνο το ματς της ερχόμενης Πέμπτης (28/3) με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, ένας… τελικός για αυτούς τρεις στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου στη Euroleague.

O Oλυμπιακός ήταν κυρίαρχος στην 1η περίοδο και αφού ξεκίνησε με σερί 0-7, προσπέρασε και με +17 (4-21), στο 7ο λεπτό, χάρη στον «καυτό» έξω από τα 6.75 Αϊζέια Κέινααν. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε για το 9-28 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με κάρφωμα του Μόουζες Ράιτ, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +24 (18-42), στο 14ο λεπτό. Οι Αχαιοί βρήκαν λύσεις στηνν επίθεση με τον Μπλόντιν, αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε… κέφια. Στα τρία τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε λάθη με αποτέλεσμα να βρουν ελεύθερα τρίποντα οι Αχαιοί και με σερί 8-0 να πάνε στο -11 (35-46) στ’ αποδυτήρια.

Εως και στο -8 πλησίασε ο Απόλλων (40-48), εκμεταλλευόμενος την έλλειψη ενδιαφέροντος από πλευράς «ερυθρολεύκων». Οι Παπανικολάου και Κέινααν το πήραν… προσωπικά και «υπέγραψαν» σερί 10-0 του Ολυμπιακού, για το +18 (40-58). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα σοβαρεύτηκαν, προσπέρασαν με +21 (48-69), για το +23 (50-73) στο 30ό λεπτό. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε δυνατά στην 4η περίοδο έχοντας κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Πίτερς και Ράιτ για το +27 (55-87). Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν και με +29 (57-86) για το τελικό 63-93.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 35-46, 50-73, 63-93.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κόλεμαν 5 (1 τρ.), Βησσαρίου 1, Οζμπορν 3, Πέρκινς 11 (3), Μπράουν 17, Μπλόντιν 12 (2), Καφέζας, Γκιουζέλης 6 (1), Σαλούστρος 6 (2), Βαλκάνας 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουίλιαμς-Γκος 2, Κέινααν 15 (5), Φαλ 4, Παπανικολάου 16 (2), Πίτερς 13 (1), Ράιτ 10, Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 11 (1), Μήτρου-Λονγκ 9 (3), Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 2, Αμπόσι 2.

Κολοσσός Ρόδου – Μαρούσι 89-85

Οι παίκτες του Κολοσσού πανηγυρίζουν ένα από τα καλάθια της ομάδας στο 89-85 επί του Αμαρουσίου. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Ο Κολοσσός επικράτησε του Αμαρουσίου με 89-85 στη Ρόδο. Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα ολοκλήρωσαν τη regular season με ρεκόρ 9-13, ενώ το μαχητικό στην 4η περίοδο Μαρούσι με ρεκόρ 7-15.

O Kολοσσός Ρόδου μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 7-0, για να ρίξει στο… καναβάτσο το Μαρούσι πριν συμπληρωθούν 8 λεπτά αγώνα, όταν ξέφυγε και με +19 (21-2). Ο Τάιλερ Πόλεϊ είχε προλάβει να ευστοχήσει σε δύο τρίποντα, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Περάντες και Πετρόπουλο. Τους μοναδικούς 2 πόντους των φιλοξενούμενων είχε σημειώσει ο Ραντούλιτσα. Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης ξεκόλλησε το Μαρούσι μειώνοντας σε 21-4, ενώ ο ίδιος με τρίποντα έκανε και το 21-7, για να διαμορφώσει το σκορ της 1ης περιόδου, ο Πόλεϊ (23-7).

Η κυριαρχία των Ροδιτών συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, παρά το γεγονός πως το Μαρούσι βρήκε ρυθμό στην επίθεση (21-22 το επιμέρους σκορ). Ο Αϊζέια Μπρίσκοου έκανε τη διαφορά στο σκοράρισμα για την ομάδα της Αθήνας μέχρι το ημίχρονο. Ομως, οι Περάντες και Σίτου «τρυπούσαν» την άμυνα των παικτών του Βετούλα, για το 44-29, στο ημίχρονο.

Ο Κολοσσός διατήρησε διψήφια τιμή διαφοράς και στην 3η περίοδο, με το Μαρούσι να μην μπορεί να επιστρέψει. Κι αυτό γιατί οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα κυριαρχούσαν στα ριμπάουντ με 35 έναντι 15 του Αμαρουσίου στα πρώτα 30 λεπτά. Με… σχεδόν διπλάσια εύστοχα δίποντα και πολυφωνία στην επίθεση, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +16 (68-52), στο 30ό λεπτό. Ο Γκάουντλοκ, πάντως ήταν ο παίκτης που είχε ξεχωρίσει επιθετικά σε αυτό το 3ο δεκάλεπτο για τον Κολοσσό.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα έφταναν σε μία άνετη νίκη, το Μαρούσι έκανε επιμέρους σκορ 21-33 στην 4η περίοδο. Ο Μπρίσκοου ήταν ο παίκτης των φιλοξενούμενων που έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση διαρκείας, με τρίποντο και φάουλ για το 73-60. Με σερί 10-23, η ομάδα του Νίκου Βετούλα μείωσε σε 78-75 και εν συνεχεία σε 80-78 με τρίποντο του Χιλ. Ωστόσο, ο Μπίλλης ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο, βάζοντας μπροστά με 83-78 στους γηπεδούχους, οι οποίοι σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη, με το τελικό 89-85, αφού ο Γκάουντλοκ πήγε στη γραμμή των βολών και ήταν εύστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κούρο Σεγκούρα): Ουτόμι, Πετρόπουλος 6 (1), Σίτου 19, Πόλεϊ 12 (2), Περάντες 11 (1), Γκάουντλοκ 21 (1), Κολοβέρος 2, Μπραϊκοβιτς 8, Παπαγιάννης, Μπίλλης 4 (1), Καμαριανός 3, Παπαδάκης 3 (1).

ΜΑΡΟΥΣΙ (Νίκος Βετούλας): Κόζι 5 (1), Στασινός, Τζουίστον 16, Ραντούλιτσα 7, Γούνταρντ 6 (1), Χιλ 14 (3), Μπόγρης, Μπρίσκοου 18 (2), Φιλιππάκος, Νικλαϊδης 18 (4).

Καρδίτσα – ΠΑΟΚ  97-78

Μπάσιμο του ΜακΚάλουμ υπό την πίεση του Φρίντρικσον. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Η Καρδίτσα επικράτησε με 97-78 του ΠΑΟΚ, στην 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League, έκανε σημαντικό βήμα παραμονής πριν τα πλέι άουτ και την ίδια ώρα έκανε… δώρο στον Κολοσσό Ρόδου την 6η θέση και τη συμμετοχή στα Play-In. Η ΑΕΚ έμεινε στην 7η θέση, αφού χρειαζόταν νίκη της Καρδίτσας επί του ΠΑΟΚ για να είναι 6η, κάτι που σημαίνει πως η «Ενωση» θ’ αγωνιστεί στα πλέι άουτ. Οι Θεσσαλοί ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο με 7 νίκες και 15 ήττες και στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε ένα κλειστό ματς μετά το τζάμπολ, ο τραυματισμός του Ρομέλο Ουάιτ «πάγωσε» τους γηπεδούχους. Η 1η περίοδο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +3 (23-26). Οι γηπεδούχοι, όμως έκαναν σερί 13-0 στη 2η περίοδο και προσπέρασαν με 34-29. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 9-0 για το 40-38. Μετά από δύο βολές του Νίκου Δίπλαρου και τρίποντο του Ελβαρ Φρίντρικσον στην εκπνοή, η Καρδίτσα πήγε στο +1 στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο 42-41.

Η Καρδίτσα παρουσιάστηκε ανώτερη στην 3η περίοδο, όπως φαίνεται και από το επιμέρους σκορ 29-18 σ’ αυτό το διάστημα. Ο Καμπερίδης «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του με δύο διαδοχικά τρίποντα για το 56-48 της Καρδίτσας. Οι ΜακΚάλουμ και Μακ πέτυχαν πόντους για το 64-48, για να βρεθεί ο ΠΑΟΚ στο -12 (71-59), στο 30ό λεπτό. Στην 4η περίοδο, ο Δίπλαρος έκανε το 78-61. Η Καρδίτσα δεν θα επέτρεπε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τους ΜακΚάλουμ, Καμπερίδη να παραμένουν «καυτοί» για το 84-66, 4 λεπτά πριν το φινάλε. Ακολούθησαν δύο τρίποντα του Δίπλαρου και βολές του Μενέγκα για το +20 (92-72) της Καρδίτσας και πλέον όλα είχαν κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 71-59, 97-78.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 6, Μπιουκάναν 7, Καμπερίδης 8 (2 τρ.), ΜακΚάλουμ 14 (2), Μακ 15 (2), Μενέγκα 22 (3, Δίπλαρος 15 (3), Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 3 (1), Γιάνκοβιτς 7.

ΠΑΟΚ (Στάθης Νεραντζάκης): ΜακΝις 7, Φρίντρτικσον 13 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Ουίλιαμς 6 (1), Αρσενόπουλος 2, Τάουνς 10, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 13, Μιχαλακ 18 (3).

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ της παράτασης, οι Ιντιάνα Πέϊσερς νίκησαν με 121-118 τους Μιλγουόκι Μπακς και προηγούνται με 2-1 στις νίκες, στην σειρά των playoffs του NBA.