Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Η Ανόρθωση νίκησε 2-0 τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ

07 Απριλίου 2024

Η Ανόρθωση έσπασε όλα τα αρνητικά στοιχεία που τη συνόδευαν στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, κέρδισε με 2-0 και έβαλε… φωτιά στη βαθμολογία. Οι «κυανόλευκοι» μετέτρεψαν τη «γαλαζοκίτρινη» γιορτή σε κηδεία και με δυο γκολ με τους Φερέιρα και Παρούτη, έφυγαν με το σπουδαίο… διπλό από το ΓΣΠ. Στο +1 το ΑΠΟΕΛ από την ΑΕΚ, στο +4 από την Ομόνοια και στο +5 από τον Αρη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους αλλά μόλις στην πρώτη φάση στον αγώνα η Ανόρθωση μπήκε μπροστά στο σκορ! Συγκεκριμένα στο 8’ οι παίκτες των φιλοξενουμένων έφυγαν γρήγορα μπροστά, η μπάλα έφτασε στα αριστερά στον Κορέια ο οποίος γύρισε μέσα στον Φερέιρα και αυτός με ένα υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1!

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε τον έλεγχο του αγώνα με την Ανόρθωση να προσπαθεί να κλείσει καλά τους χώρους πίσω. Ενα σουτ του Μαρκίνιος έξω από την περιοχή στο 13’ δεν ανησύχησε τον Αρμπολέδα ο οποίος μπλόκαρε εύκολα, όμως πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Ζέφτε μετά από μακρινή μπαλιά του Ντβάλι έφυγε μόνος απέναντι στον Αρμπολέδα, έκανε το πλασέ αλλά απόκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης.

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα κρατούσαν ακόμη περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους με την Ανόρθωση να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να βγει σωστά στην επίθεση. Ενα σουτ του Μαρκίνιος στο 27’ δεν ανησύχησε τον Αρμπολέδα ενώ ο Ζέφτε πήγε να σκοράρει με σουτ έξω από την περιοχή δύο λεπτά αργότερα αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 34’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος, η κεφαλιά του Πέτροβιτς πέρασε μόλις έξω στη δεύτερη σπουδαία φάση του ΑΠΟΕΛ μέχρι εκείνο το σημείο.

Η επιθετικότητα του ΑΠΟΕΛ είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχουν κενοί χώροι στα μετόπισθεν και στο 40’ η Ανόρθωση έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ηταν ξανά η γρήγορη αντεπίθεση από τους φιλοξενουμένους, υπήρχαν μεγάλα κενά στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ με τον Παρούτη να βγάζει την κάθετη πάσα στον Φερέιρα ο οποίος έφυγε μόνος απέναντι στον Μπέλετς αλλά το πλασέ του κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι!

Στο ίδιο λεπτό το ΑΠΟΕΛ απείλησε ξανά με τον Τομανέ να υποδέχεται την κάθετη πάσα και απέναντι στον Αρμπολέδα να κάνει το πλασέ αλλά να αποκρούει ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης. Ένα λεπτό αργότερα σε εκτέλεση κόρνερ, ο Κονσταντίνοφ πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζέφτε στις καθυστερήσεις με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε ακόμη πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο με την Ανόρθωση να προσπαθεί να αμυνθεί σωστά και να βρει τους χώρους στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα στο 52’ η Ανόρθωση σκόραρε με τον Μηνά Αντωνίου ο οποίος έκανε το 0-2 με πολύ ωραίο τρόπο απέναντι στον Μπέλετς αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση έφυγε ξανά στον κενό χώρο, η μπάλα έφτασε στον Μηνά Αντωνίου ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα απελπιστικά έξω.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι επικίνδυνοι και στο 59’ η Ανόρθωση έκανε το 0-2! Ο Παρούτης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε στην αριστερή πλευρά εκεί που ήταν ο Κορέια, ο οποίος με ένα εξαιρετικό παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Παρούτη μόνο στην περιοχή έχοντας κάνει την κίνηση μπροστά και αυτός σε κενή εστία έκανε το 0-2!

Μάλιστα ο Κίκο στο 67’ μετά από νέα αντεπίθεση της Ανόρθωσης έκανε το σουτ, με τον Μπέλετς να πέφτει και να βγάζει σε κόρνερ διατηρώντας το 0-2.

Το ΑΠΟΕΛ τα έπαιξε όλα για όλα για την ανατροπή και στο 75’ είχε σπουδαία φάση, με τον Κβιλιτάια μέσα στην περιοχή από τα δεξιά να κάνει το παράλληλο γύρισμα, ο Μαϊόλι απευθείας το πλασέ αλλά να βγάζει ο Αρμπολέδα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς (74’ Εφραίμ), Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Κονσταντίνοφ (54’ Μεχρί), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (54’ Κβιλιτάια), Ντονγκαλά, Δώνης (63’ Μαϊόλι), Τομανέ (74’ Γουίλσον).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Αντωνίου (63’ Κάργας), Μαρμούκ, Κορρέα, Μακούν, Κορέια, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (85’ Τζουλίου), Γκερέρο (85’ Περέα), Φερέιρα (63’ Κίκο), Παρούτης (70’ Ουαρίς).

O Ολυμπιακός επέστρεψε από το -13 (27-14 στο 10’), πάλεψε για το 2/2 στο «Palau Blaugrana», αλλά τα λάθη της τέταρτης περιόδου τον αποσυντόνισαν και τον έθεσαν εκτός «μάχης».