Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Ο Αρης επικράτησε με 2-1 της Δόξας Κατωκοπιάς

28 Αυγούστου 2023

Ο Aρης με μπόλικη δυσκολία και με αμφισβητούμενο πέναλτι, έκαμψε την αντίσταση της πολύ καλής Δόξας, η οποία αγωνιζόταν από το 2ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τρούγιτς, κέρδισε με 2-1 χάρη στα τέρματα των Σουμάνσκι και Γκομίς και έκανε το δυο στα δυο. Ο Μπρόρσον με αυτογκόλ ισοφάρισε για τη Δόξα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής αποβλήθηκε στο 76’. Δοκάρι ο Μαγιαμπέλα.

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στη Λεμεσό, με τον Aρη να έχει την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του, αλλά να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή που απέκτησε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, όταν ο Τρούγιτς μόλις στο 2ο λεπτό αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε εκτεθειμένη την ομάδα του και το πλάνο του προπονητή του.

Ο Αρης απείλησε στο 14’ με καλή κεφαλιά του Μπαμπίκα, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 17’ ο Στεπίνσκι υποχρέωσε τον Σισκόφσκι σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του ο Μπράουν επιχείρησε το σουτ, με τον Σκοπιανό τερματοφύλακα να διώχνει εκ νέου.

Στο 26’ και στο 36’ οι Στεπίνσκι και Μπαμπίκα απείλησαν εκ νέου, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ η μοναδική ευκαιρία της Δόξας στο 45λεπτο ήταν στο 38’ όταν ο Ναμπί με απευθείας εκτέλεση κόρνερ πήγε να ξεγελάσει τον Βανά, όμως, ο τελευταίος έδειξε τα αντανακλαστικά του και απέκρουσε.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν μας έκανε σοφότερους. Ο Αρης κρατούσε την μπάλα και προσπάθησε από το ξεκίνημα να σκοράρει, με τον Στεπίνσκι στο 52’ να κάνει το δυνατό σουτ και ο Σισκόφσκι να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Τη λύση για τους γηπεδούχους είχε ο Σουμάνσκι, με το νεαρό Λευκορώσο να ανοίγει το σκορ στο 58’. Εκεί που όλα έδειχναν ότι τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον Αρη και πως όλα πήραν το δρόμο τους για τη δεύτερη σερί νίκη, ήρθε το αυτογκόλ του Μπρόρσον για να δημιουργήσει νέα δεδομένα.

Στο 65’ ο Μάριος Αντωνιάδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ακολούθως στον αμυντικό του Αρη και στα δίκτυα για το 1-1.

Δεν έφτανε αυτό, 11 λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 76’ ο Μπρόρσον ανέκοψε αντικανονικά τον Κλεόφιλο και ως τελευταίος ποδοσφαιριστής δέχθηκε την κόκκινη κάρτα.

Τα εναπομείναντα λεπτά παίχτηκαν με την απόλυτη ισορροπία, με το σκορ ισόπαλο και τις δυο ομάδες με δέκα παίκτες.

Στο 82’ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Αντωνιάδη, με την μπάλα να αποκρούεται αρχικά από τον Κύπριο διεθνή αμυντικό. Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες το πέναλτι επικυρώθηκε από το VAR και ο Γκομίς με εύστοχη εκτέλεση έγραψε το 2-1.

Το γκολ αυτό και ο τρόπος που ήρθε ήταν επόμενο να θολώσει το μυαλό των φιλοξενουμένων. Στο 90’ ο Μαγιαμπέλα πήγε να το εκμεταλλευτεί, αλλά σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 98’ ο Γκομίς έκανε το δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Σισκόφσκι σε δύσκολη επέμβαση.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στον αγώνα που βρήκε τον Αρη να κερδίζει πολύ δύσκολα με 2-1.

ΑΡΗΣ: Αλβες, Μουσούντα (68’ Καζού), Μπράουν, Σπόλιαριτς (75’ Γκομίς ), Στεπίνσκι (68’ Μπέγκτσον), Σανέ, Στρούσκι, Μπρόρσον, Μοντνόρ (46’ Μαγιαμπέλα), Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (46’ Σουμάνσκι).

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Σιέλης, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι (85’ Απια), Ναμπί (85’ Πούριτς), Αντωνιάδης, Μουχάμεντ, Στυλιανού, Κυριάκου (67’ Σετσέποβιτς), Ασάντε (56’ Κλεόφιλο).

Ο Aαρον Γκόρντον είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 24 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννέα ασίστ και οι Ντένβερ Νάγκετς βρίσκονται μια «ανάσα» από τον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη τους με 112-105 επί των Λέικερς στο Λος Aντζελες.