Κύπρος

Κυπριακό Πρωτάθλημα: Ο Αρης νίκησε 1-0 την Ομόνοια

Τα χρειάστηκε ο Αρης κόντρα στην Ομόνοια, όμως είχε Βανά Αλβες, ο οποίος… κατέβασε ρολά στο δεύτερο μέρος και κράτησε το 1-0 που είχε δημιουργηθεί από το πρώτο μέρος με πέναλτι του Γκομίς. Μετά από αυτή τη νίκη η Λεμεσιανή ομάδα… χαϊδεύει το πρωτάθλημα, για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου. Για να το κατακτήσει το ΑΠΟΕΛ και όχι το συγκρότημα του Σπιλέφσκι, θα πρέπει οι «γαλαζοκίτρινοι» να επικρατήσουν την Κυριακή (21/05) του Απόλλωνα και την τελευταία αγωνιστική να επικρατήσουν του Αρη με δύο γκολ διαφορά.

Ο Αρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους και με δράστη τον Γκομίς ήταν και πιο απειλητικός σε σχέση με την αντίπαλό του.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 14’, όταν μετά από γύρισμα του Καζού από αριστερά, η προσπάθεια του Γκομίς… έφυγε άουτ, με την Ομόνοια ν’ αντιδράει και να έχει τη δική της καλή στιγμή έξι λεπτά αργότερα. Ο Ζαχαρίου βγήκε απέναντι από τον Αλβες, έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να… φεύγει έξω.

Απ’ εκεί και πέρα, η Λεμεσιανή ομάδα ήταν αυτή που… έκανε παιχνίδι και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ.

Στο 24’ ο Ουζόχο απέκρουσε το σουτ του Γκομίς, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Μίλετιτς ανέτρεψε τον Γκομίς, με τον Μενέλαο Αντωνίου να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Γκομίς ανέλαβε την εκτέλεσή του κι έκανε το 1-0 στο 32’.

Δέκα λεπτά αργότερα ο πρωτοπόρος είχε ακόμα μία καλή στιγμή, όταν μετά από γύρισμα του Μαγιαμπέλα από δεξιά και σουτ του Μπένγκτσον από κοντά η μπάλα… έφυγε άουτ.

Καλύτερη η ομάδα της Λευκωσίας στο δεύτερο μέρος είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Αρχικά, στο 60’, όταν το σουτ του Ντίσκερουντ… έφυγε έξω, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλβες απέκρουσε σουτ του Σράντι και στην εξέλιξη της φάσης ο Χαραλάμπους έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Ενδιάμεσα ο Αρης είχε μία καλή στιγμή, με την κεφαλιά του Στεπίνσκι να μην βρίσκει στόχο στο 62’, ενώ στο 69’ ο Ουζόχο απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζού.

H φιλοξενούμενη συνέχισε να υπερέχει, αλλά ο γηπεδούχος είχε Βανά Αλβες που σταμάτησε την προσπάθεια του Κίτσου στο 74’, όπως και το σουτ του Σράντι στο 78’.

Στα εναπομείναντα λεπτά, το συγκρότημα του Σπιλέφσκι προσπάθησε να… παγώσει το παιχνίδι και να κρατήσει μακριά από την εστία του Αλβες τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας. Κάτι που κατάφερε, φτάνοντας σε μία αγχωτική, αλλά υπέρ-πολύτιμη νίκη, αφού πλέον… χαϊδεύει τον τίτλο, μιας και θα πρέπει να φέρει τα κάτω-πάνω το ΑΠΟΕΛ για να κατακτήσει αυτό το πρωτάθλημα και όχι η Λεμεσιανή ομάδα.

ΑΡΗΣ: Βανά Αλβες, Καζού (80’ Ντελμίρο), Μποάκι (46’ Μουσούντα), Μπένγκτσον, Μπράουν (46’ Στρούσκι), Γκομίς (60’ Στεπίνσκι), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι (46’ Ζόκε), Κακόριν.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους (46’ Λέζιακς), Κίτσος, Λανγκ, Μίλετιτς, Ντίσκερουντ (71’ Σάββα), Χαραλάμπους, Παπουλής (57’ Κούσουλος), Ζαχαρίου (46’ Σράντι), Βενιζέλου, Κακουλλής (57’ Μπεσεντίν).

O Ολυμπιακός επέστρεψε από το -13 (27-14 στο 10’), πάλεψε για το 2/2 στο «Palau Blaugrana», αλλά τα λάθη της τέταρτης περιόδου τον αποσυντόνισαν και τον έθεσαν εκτός «μάχης».