Διεθνή

NBA: Νίκες για Bucks και Nets, ήττα για Knicks

05 Φεβρουαρίου 2023

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο «φωνάζει» με κάθε τρόπο ότι είναι ο καλύτερος παίκτης του κόσμου, αφού με ακόμη μια μυθική εμφάνιση οδήγησε τους Μπακς στη νίκη κόντρα στους Χιτ με 123-115. Ο Ελληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με triple double, αφού έβαλε 35 πόντους, μάζεψε 15 ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 13/17 δίποντα και 9/16 βολές, με τον «Greek Freak», να καταγράφει το 3ο του triple double την φετινή σεζόν και 32ο συνολικά. Οι Μπακς μπήκαν με ορμή στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 34-26, όμως στη δεύτερη περίοδο οι Χιτ ισορρόπησαν και με επί μέρους 28-36, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 62-62. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Μπακς ανέλαβαν ξανά τα ηνία του ματς, βρίσκοντας απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο του Τζίμι Μπάτλερ, με τον Κρις Μίντλετον να μπαίνει στην εξίσωση με κρίσιμα σουτ. Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς άντεξαν την πίεση των Χιτ και με τον Τζρου Χόλιντεϊ να βγάζει εκπληκτικές άμυνες, έφτασαν στην επικράτηση. Ο Γιάννης είχε άξιους συμπαραστάτες τον Κρις Μίντλετον, που είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Γκρέισον Αλεν να παίζει καθοριστικό ρόλο έχοντας, 19 πόντους. Για τους Χιτ ξεχώρισαν ο Τζίμι Μπάτλερ, που σήκωσε το βάρος στην επίθεση με 32 πόντους, αλλά και ο Τάιλερ Χίρο που είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Πολύ σκληροί για να… πεθάνουν οι Κλίπερς μέσα στη Νέα Υόρκη σε ένα ματς που τελικά πήραν στην παράταση με 134-128. Με αυτό τον τρόπο ανέβηκαν στο 30-26, ρίχνοντας στο 28-26 τους Νικς. Ο Μπράνσον έγραψε το 115-112 λίγο πριν το τέλος, όμως ο Μπατούμ με τριποντάρα έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι Κλίπερς ήταν ανώτεροι και έφυγαν με τη μεγάλη νίκη.

Οι Θάντερ νίκησαν 153-121 τους Ρόκετς σε ένα ματς που δεν υπήρχαν άμυνες και ανέβηκαν στο 25-27 στη Δύση. Για τους νικητές ο all star Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 42 πόντους και 6 ασίστ, ενώ 19 πρόσθεσε ο Μουσκάλα. Από την άλλη πλευρά από 20 πόντους είχαν οι Κρίστοφερ και Γουάσινγκτον.

Washington Wizards center Kristaps Porzingis, second from left, attempts to block Brooklyn Nets guard Cam Thomas, during the second half of an NBA basketball game, Saturday, Feb. 4, 2023, in New York. (AP Photo/Bebeto Matthews)

O Καμ Τόμας «ντύθηκε» Κέβιν Ντουράντ και με 44 πόντους οδήγησε τους Νετς σε νίκη-θρίλερ κόντρα στους Ουίζαρντς με 125-123. Οι Ουίζαρντς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 25-44, όμως στη συνέχεια οι Νετς ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, με τα τελευταία λεπτά να εξελίσσονται σε θρίλερ. Στα 25 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Μόντε Μόρις με δίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ουίζαρντς (122-123), όμως ο απίστευτος Καμ Τόμας με καλάθι και φάουλ στα 13 δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το τελικό 125-123. Ο Τόμας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας, 44 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, προερχόμενο από τον πάγκο (!), ενώ για τους Ουίζαρντς εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κρίσταπς Πορτζίνγκις, που είχε 38 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Νίκη και για τους Νάγκετς με 128-108 κόντρα στην Ατλάντα. Ο Μάρεϊ ήταν απολαυστικός με 41 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γιόκιτς έκανε άλλο ένα triple double με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Ο Πόρτερ πρόσθεσε 23. Από την άλλη 28 με 10 ασίστ είχε ο Μάρεϊ και 20 ο Χάντερ. Δεν έπαιξε ο Γιανγκ.

Οι Σανς νίκησαν με 116-100 τους Πίστονς, με τον Έιτον να ελέγχει τα πάντα στο ματς με 31 πόντους και 16 ριμπάουντ. Σημαντική βοήθεια από τον Μπρίτζες με 24 πόντους, ενώ ο Πολ είχε 14 ασίστ και μόλις 2 πόντους. Από την άλλη ο Μπέι είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και ο Μπονγκντάνοβιτς μέτρησε 23.

Οι… Μπουλς χαμογέλασαν στο τέλος και νίκησαν τους Μπλέιζερς με 129-121, ανεβαίνοντας στο 25-27 και ρίχνοντας του ηττημένους στο 26-27. Το ματς ήταν υπόθεση των ΛαΒίν και Λίλαρντ που έδωσαν ένα φοβερό show στο κοινό. Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 36 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Dame είχε 40 πόντους συνεχίζοντας τα όργια του, τον τελευταίο καιρό, ενώ μέτρησε 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στο 27-27 πήγαν οι Πέλικανς που νίκησαν με 131-126 τους Λέικερς με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Οι πελεκάνοι είδαν τον Ινγκραμ να έχει 35 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και τον Βαλαντσιούνας να μετρά 18 με 14 ριμπάουντ σε ματς που δεν έπαιξε ο Γουίλιαμσον. Από την άλλη ο Αντονι Ντέιβις είχε 34 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο ΛεΜπρόν 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Θέλει άλλους 36 για να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της regular season, αφήνοντας δεύτερο τον Καρίμ-Αμπντούλ Τζαμπάρ.

Νάγκετς – Χοκς           128-108

Ο Aαρον Γκόρντον είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 24 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννέα ασίστ και οι Ντένβερ Νάγκετς βρίσκονται μια «ανάσα» από τον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη τους με 112-105 επί των Λέικερς στο Λος Aντζελες.