Διεθνή

NBA: Νίκη των Milwaukee Bucks με 40άρα του Giannis Antetokounmpo

28 Ιανουαρίου 2023

Οι Μπακς και οι Ουόριορς έκαναν το καθήκον τους και συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στον «μαγικό κόσμο», με τους Τίμπεργουλβς και τους Θάντερ να φτάνουν σε σημαντικά αποτελέσματα, σε ματς που θεωρητικά δεν ήταν το φαβορί. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με ακόμη μια μυθική εμφάνιση «εκτέλεσε» τους Ιντιάνα Πέισερς με 41 πόντους, οδηγώντας τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη με 141-131.Ο Eλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 41 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής, με 14/22 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/18 βολές.

Στα του…  ματς οι Μπακς φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τις διαθέσεις τους αφού στο πρώτο ημίχρονο έκαναν ρεκόρ πόντων για αυτή τη σεζόν, καθώς σημείωσαν 45 πόντους στην πρώτη περίοδο και 40 στη δεύτερη, κλείνοντας το ημίχρονο στο 85-56. Eχοντας αποκτήσει διαφορά… ασφαλείας οι Μπακς έριξαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, επιτρέποντας στους Πέισερς να ψαλιδίσουν την διαφορά, με τα «Ελάφια» ωστόσο να διατηρούν τον έλεγχο της αναμέτρησης, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τον Γιάννη. Eτσι, με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, έφτασαν στη νίκη, φτάνοντας το ρεκόρ τους την φετινή σεζόν στο 32-17, όντας στην τρίτη θέση της ανατολικής περιφέρειας, με τους Πέισερς να πέφτουν στο 24-26. Εκτός από τον «Greek Freak», εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τζρου Χολιντέι, που είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αγγίζοντας το triple double, με τον Μάιλς Τέρνερ να ξεχωρίζει για τους Πέισερς, έχοντας 24 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στη Μινεσότα, ο Aντονι Eντουαρντς πέτυχε τους 13 από τους 25 πόντους του στο τρίτο δωδεκάλεπτο και οι Τίμπεργουλβς επικράτησαν των Γκρίζλις με 111-100, υποχρεώνοντας το Μέμφις στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα. Από εκεί και πέρα, ο Κάιλ Aντερσον πρόσθεσε 23 πόντους και ο Ντ’ Αντζελο Ράσελ σημείωσε 19 πόντους για τους γηπεδούχους που έφτασαν τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους, δίνοντας συνέχεια στην ανοδική πορεία. Οσον αφορά τους Γκρίζλις, ο Τζα Μοράντ έκανε triple-double με 27 πόντους, 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Οι Χιτ έκαναν επιμέρους σκορ 37-26 και λύγισαν τους Μάτζικ, επικρατώντας με 110-105 και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Τζίμι Μπάτλερ (29π.), Μπαμ Αντεμπάγιο (20π.) και Μαξ Στρους (17π.). Για τους Μάτζικ, οι Πάολο Μπανκέρο, Φραντζ Βάγκνερ και Κόουλ Αντονι είχαν από 19 πόντους έκαστος. Ηταν το τρίτο σερί «κλειστό» ματς που κερδίζει το Μαϊάμι έπειτα από το +4 (100-96) με τους Πέλικανς και το +3 (98-95) με τους Σέλτικς.

Ο Στεφ Κάρι (35π.) και ο Κλέι Τόμπσον (29π.) οδήγησαν τους Γουόριορς στη νίκη επί των Ράπτορς με 129-117. Για τους Καναδούς που έχασαν στη δεύτερη περίοδο τον Οτζι Ανουνόμπι με τραυματισμό στον αριστερό καρπό έπειτα από άτσαλη πτώση στο παρκέ μετά από φάουλ του ΤζαΜάικαλ Γκριν, ο Φρεντ ΒανΒλίτ είχε 28 πόντους και 10 ασίστ.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ κουβάλησε τους Θάντερ στη νίκη επί των Καβαλίερς με 112-100, σημειώνοντας 35 πόντους με 12/21 σουτ και τελειώνοντας το ματς με οκτώ ασίστ και πέντε ριμπάουντ, φτάνοντας παράλληλα τα τέσσερα σερί ματς στη regular season που σημειώνει τουλάχιστον 30 πόντους. Ετσι οι Θάντερ νίκησαν για έκτη φορά στα τελευταία οκτώ παιχνίδια τους, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 24-25 και διεκδικώντας σταθερά την παρουσία τους στο play-in της Δύσης. Όσον αφορά τους Καβαλίερς που παρατάχθηκαν εκ νέου δίχως τον Ντόνοβαν Μίτσελ, ο Ντάριους Γκάρλαντ έκανε double-double με 31 πόντους και 13 ασίστ.

Ρόκετς 11-38

Ο Aαρον Γκόρντον είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 24 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννέα ασίστ και οι Ντένβερ Νάγκετς βρίσκονται μια «ανάσα» από τον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη τους με 112-105 επί των Λέικερς στο Λος Aντζελες.