Ελλάδα

Super league: Η ΑΕΚ 2-1 με ανατροπή τον Ιωνικό στη Νεάπολη

22 Ιανουαρίου 2023

Με από… μηχανής Θεό τον Στίβεν Τσούμπερ που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ απέδρασε με το… διπλό (2-1) από τη Νεάπολη στο παιχνίδι της με τον Ιωνικό και παρέμεινε σε τροχιά τίτλου.  Οι «κιτρινόμαυροι»  βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο από τους ψυχωμένους Νικαιώτες που «έκλεισαν» το πρώτο μέρος προηγούμενοι χάρις σ΄ένα υπέροχο γκολ του Σεμπά, ωστόσο στο δεύτερο μέρος βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους κι αφού έφεραν το ματς στα… ίσια οκτώ λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου με τον Βίντα, έφτασαν με τον Ελβετό μεσοεπιθετικό στην ολική ανατροπή. Ο Ιωνικός… άγγιξε  μια νίκη που θα του έδινε σημαντικές ελπίδες για την παραμονή του στην κατηγορία, αλλά στο φινάλε δεν άντεξε στην τρομερή πίεση που δέχτηκε από τους παίκτες του Αλμέιδα. Αξίζει να αναφερθεί ότι με την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκε την τελευταία στιγμή οι Λιβάι Γκαρσία καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι του.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του ματς και στο 10’ ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαλεριάνου πάνω στον Ρότα μέσα στην περιοχή ωστόσο η φάση εξετάστηκε από τοVAR που αποφάνθηκε πως δεν υπήρξε παράβαση. Στο 17’ οι παίκτες του Ιωνικού έκλεψαν την μπάλα στον χώρο του κέντρου και σκόραραν με τον Γούλερι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Σεμπά που έδωσε την πάσα στον σκόρερ ήταν εκτεθειμένος. Σιγά – σιγά το ματς «ζεστάθηκε» για τα καλά με την «Ενωση» να έχει στο 21’ μια κοντινή κεφαλιά του Σιμάνσκι μετά από σέντρα του Αμραμπατ που πέρασε άουτ. Στο επόμενο λεπτό οι Νικαιώτες ζήτησαν έντονα πέναλτι όταν η μπάλα χτύπησε μέσα στην περιοχή στο χέρι του Ρότα μετά από γέμισμα του Μύγα για να ακολουθήσει αμέσως μετά ένα μακρινό σουτ από τον Κάνιας που έστειλε την μπάλα να αποκρουστεί από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη. Οι παίκτες της «Ενωσης» είχαν εγκλωβιστεί από τον τρόπο παιχνιδιού του Ιωνικού που είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την περιοχή του Χουτεσιώτη και εξαπέλυε αιφνιδιαστικές αντεπιθέσεις.

Στο 31’ μετά από ένα ακίνδυνο γέμισμα του Σάκιτς μπερδεύτηκαν οι Αθανασιάδης και Βίντα που συγκρούστηκαν στον αέρα, αλλά πριν η μπάλα φτάσει σε παίκτη του Ιωνικού, πρόλαβε κι έδιωξε την μπάλα ο Μουκουντί. Τελικά η ΑΕΚ δεν απέφυγε να δεχθεί το γκολ το 38’ όταν ο Σιμάνσκι έχασε την μπάλα στο χώρο του κέντρου με τον Φαντιγκά να τροφοδοτεί τον Σεμπά ο οποίος απέφυγε με έξοχη ντρίμπλα τον Μουκουντί μέσα στη μεγάλη περιοχή και με αριστερό βολέ, νίκησε τον Αθανασιάδη και έγραψε το 1-0 για τον Ιωνικό. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς στην καλύτερη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε στο 44’ όταν κέρδισαν φάουλ σε εξαιρετικό σημείο στον άξονα, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε την εκτέλεση του Χατζισαφί.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 46’ ο Χατζισαφί έκανε το μακρινό σουτ για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο γκολκίπερ του Ιωνικού. Η «Ενωση» πλησίασε στο γκολ και στο 56’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αραούχο, ο Φαν Βέερτ έκανε την κοντινή προβολή για να αποκρούσει ο Χουτεσιώτης με τη βοήθεια και της δεξιάς δοκού. Εξι λεπτά αργότερα πάλι ο Ολλανδός στράικερ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή για να περάσει η μπάλα ψηλά άουτ. Οσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση της ΑΕΚ στην περιοχή των Νικαιωτών μεγάλωνε και στο 75΄ο Γκατσίνοβιτς που επανεμφανίστηκε στην ενδεκάδα της «Ενωσης» μετά τον τραυματισμό του, βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή του Ιωνικού, αλλά σούταρε με τη μία ψηλά άουτ.

Στο 78΄ο Ιωνικός θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ όταν ο Γούλερι έφυγε στην κόντρα και τροφοδότησε τον Ρουμπουλάκου που έκανε το σουτ για να αποκρούσει ασθενώς ο Αθανασιάδης. Η μπάλα έφτασε στη συνέχεια στον Γούλαρι που σούταρε από κοντά για να τον σταμαήσει ο γκολκίπερ της ΑΕΚ. Τελικά η ισοφάριση για τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε στο 82’ όταν μετα από εκτέλεση κόρνερ από τον Πάολο Φερνάντες, ο Βίντα έπιασε με εξαιρετικό άλμα την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα το Χουτεσιώτη για το 1-1. Η ΑΕΚ έφτασε στην ολική ανατροπή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μάνταλο να περνάει την κάθετη πάσα προς τον Τσούμπερ ο οποίος με διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έγραψε το 1-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τάσος Σιδηρόπουλος.  Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν ο Φαντιγκά, Βίντα, Σιμάνσκι, Βαλεριάνος και Ρομαό.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα (50’ Αντούνες), Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (77’ Ρουμπουλάκου), Σεμπά, Γούλερι (88’ Μάντζης).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (63’ Φερνάντες), Γιόνσον, Πινέδα (74’ Μάνταλος), Αμραμπατ (74’ Τσούμπερ), Αραούχο, Φαν Βέερτ (63’ Γκατσίνοβιτς).

Ο Aαρον Γκόρντον είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 24 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννέα ασίστ και οι Ντένβερ Νάγκετς βρίσκονται μια «ανάσα» από τον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη τους με 112-105 επί των Λέικερς στο Λος Aντζελες.