Ελλάδα

Super League: Ο Παναιτωλικός 3-2 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό

28 Ιανουαρίου 2023

Ο Παναιτωλικός ξεπέρασε με 3-2 το εμπόδιο του Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο κι έμεινε «ζωντανός» στην διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ. Οι Αγρινιώτες έφτασαν στην επικράτησή τους με ανατροπή καθώς κατάφεραν να ανατρέψουν με αντεπίθεση διαρκείας το προβάδισμα που είχαν πάρει νωρίς οι Βολιώτες οι οποίοι παραμένουν χωρίς νίκη μέσα στο 2023.

Η ομάδα της Μαγνησίας πήρε από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 18’ άνοιξε το σκορ όταν μετά το σουτ του Ντέλετιτς και ασθενή απόκρουση του Στεργιάκη, η μπάλα έφτασε στον Τσιρίνος που την έστειλε με κοντινό πλασέ στα δίχτυα για το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τις προσπάθειές τους και στο 21’ ο Ντέλετιτς εξαπέλυσε ένα σουτ εκτός περιοχής που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Παναιτωλικού.

Στο επόμενο λεπτό οι Αγρινιώτες είχαν ακόμη ένα σουτ με τον Σενγκέλια που δεν βρήκε για λίγο στόχο. Από την άλλη ο Ντέλετιτς συνέχισε να «πυροβολεί» προς την εστία του Παναιτωλικού και στο 30’ εξαπέλυσε μια «βολίδα» από πλάγια θέση που πέρασε λίγο έξω.

Από το σημείο αυτό οι Αγρινώτες πήραν μέτρα στα αγωνιστικό χώρο και στο 39’ έφτασαν στην ισοφάριση όταν μετά από γύρισμα του Μόρσεϊ, ο Σενγκέλια με καταπληκτικό μονοκόματο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, άφησε «άγαλμα» τον Κλέιμαν για το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

O Βόλος μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος για να πάρει ξανά το προβάδισμα όμως οι Αγρινιώτες ήτα πολύ καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν. Στο 58΄ οι Βολιώτες κέρδισαν πέναλτι όταν σε μια βαθιά μπαλιά στην περιοχή του Παναιτωλικού ο Στεργιάκης βγήκε από την εστία του και στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα «γκρέμισε» τον Οζέγκοβτς με αποτέλεσμα ο διαιτητής Κώστας Τσέτσιλας να δείξει το σημείο του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε στο 60’ ο Μπαριέντος, αλλά ο Στεργιάκης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε. Στο 66’ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηθεοδωρίδη από τον Ντέλετιτς και ο Ζοάο Πέδρο που το εκτέλεσε δύο λεπτά αργότερα, έγραψε το 1-2.

Ο Παναιτωλικός πήρε τα… πάνω του μετά το προβάδισμα του στο σκορ και στο 73’ έφτασε και σε τρίτο γκολ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Σενγκέλια ο Μαλής με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν για το 1-3. Στο 85’ οι Αγρινιώτες πλησίασαν και σε τέταρτο γκολ με τον Μόρσεϊ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Βόλου και να πλασάρει για να διώξει ο Κλέιμαν.

Ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-3 στο έκτο λεπτό των επτάλεπτων καθυστερήσεων με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Μεθκίδα.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Γκάγκι, Μαλής, Στεργιάκης και Μόρσεϊ.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα (82’ Αρούνα Σι), Μπαριέντος, Μεταξάς (13’ Γκάγκι), Πιρές (74’ Μεθκίδα), Ντέλετιτς (74’ Κούτσιας), Τσιρίνος (82’ Καρτάλης), Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Λάρσον (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Μαλής, Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας, Κολοβός (79 Ντουάρτε), Σενγκέλια (86΄Ξενιτίδης), Μόρσεϊ (90’ Τσιγγάρας), Πέδρο (86΄Μπουζούκης).

Από τα χέρια του προέδρου της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Σπύρου Καπράλου, η Φλόγα των Ολυμπιακών Αγώνων, η οποία άναψε στις 16 Απριλίου στην Ολυμπία, πέρασε σε αυτά του προέδρου της οργανωτικής επιτροπής Παρίσι 2024, Τόνι Εστανγκέ, κατά τη διάρκεια μίας λαμπρής τελετής στο Καλλιμάρμαρο.