Ελλάδα

Super League: Στο 1-1 έμειναν ΟΦΗ και Λεβαδειακός στο Ηράκλειο

Αν ο Λεβαδειακός κατορθώσει να σωθεί και να παραμείνει στην Σούπερ Λίγκα αυτό θα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο 1-1 που απέσπασε από τον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», στην πρεμιέρα των πλέι άουτ. Ο βαθμός της ισοπαλίας πάντως ευνοεί του Βοιωτούς, οι οποίοι παλεύουν για τη σωτηρία τους και στο τέλος μπορεί να αποδειχθεί και «χρυσός». Ο Νίκας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 48’, ενώ ο Μπάκιτς ισοφάρισε στο 73’ για τους Κρήτες.

Μοιρασμένες ήταν ευκαιρίες για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να απειλεί την εστία του Γκροφ με κεφαλιά στο 15’ και τον Λεβαδειακό να αγγίζει το 1-0 με τον Πασαλίδη δέκα λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» της Βοιωτίας ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, όταν στο 48ο λεπτό ο Γιαννιώτας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Νίκας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, ο ΟΦΗ ήεγξε την κατοχή στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και στο 73’ ισοφάρισε με τον Μπάκιτς, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Ηπειρώτης διαιτητής, Σπυρίδων Ζαμπάλας, έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Πασαλίδη, Νέιρα, Μεγιάδο και Βινίσιους, Γκροφ.

ΟΦΗ (Βλάντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (64’ Περέα), Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (64’ Νέιρα), Τοράρινσον, Μπάκιτς (80’ Γκρόνινγκ), Ντίκο, Μπαλογιάννης (72’ Μπιφουμά).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ((Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Βινίσιους, Τσάπρας, Παζ (53’ Ντεντάκης), Λιάγας, Χαμόντ, Μεχία (84’ Μπελμόντ), Παναγιώτου, Νίκας (85’ Τορό), Σαχπεκίδης (85’ Σκβάρκα), Γιαννιώτας (53’ Γερεμέγεφ).